שאלות נפוצות

 ראשי / שאלות נפוצות
 • מדוע הוקם ארגון גננות מחנכות? פתח או סגור

  הקמת הארגון נבעה מתוך תחושת חוסר אונים ואכזבה של הגננות, אשר במשך שנים פנו להסתדרות המורים אך לא קיבלו מענה למצוקותיהן.

  רפורמת "אופק חדש", שנחתמה בין משרד החינוך להסתדרות המורים, תוכננה מלכתחילה לבתי הספר, ואינה ניתנת ליישום בתנאים הקיימים היום בגן הילדים.

  יתרה מכך, החלתה על גני הילדים והנחתת תוכניות חדשות החריפה את מצוקת הגננות וגרמה ללחץ ועומס בלתי נסבלים על הגננת. במקביל, נשללו ממנה שעות שהייה שהיו נהוגות בעבר, שעות שהן משמעותיות וחשובות למילוי משימות ניהול ישנות וחדשות. בנוסף, האוטונומיה של הגננת הוגבלה, שכרה ותנאי העסקתה נפגעו קשות, והדבר החמור ביותר הוא אפלייתה לרעה ביחס לכלל עובדי ההוראה בידיעה ובהסכמת ראשי ההסתדרות.

  קבוצת גננות חשבה שכך לא ניתן להמשיך יותר, והבינה שהגננות ראויות למקום נכבד יותר ולייצוג הולם, יזמה והקימה עמותה במו ידיהן, בה הן פועלות בזמנן הפנוי.

  העמותה קיבלה אישור מרשם העמותות, פתחה חשבון בנק ויצרה קשר עם משרד עו"ד המתמחה בדיני עבודה- על מנת לנסות ולהביא לשינוי המצב הקיים ולמקם את חינוך ילדי הגיל הרך ומקצוע הגננת במקום הראשון, עם כל הכבוד והיחס הראוי.

 • מהן מטרות ארגון גננות מחנכות? פתח או סגור

  מה מטרות ארגון גננות מחנכות?
        ארגון גננות מחנכות הציב לעצמו חזון ארוך טווח, המתייחס בין השאר לשלושה היבטים מרכזיים:

  א.      שיפור איכות החינוך הקדם יסודי בארץ - העמדת הילד וצרכיו הבסיסיים בראש סדר היום הציבורי. היפוך הפירמידה מהצהרה למעשה,השקעה מרבית בגיל הרך, והתאמת תכניות הלימודים לצורכי כל באי הגן.

  ב.      הכרה במורכבות תפקידי הגננת ובכישורים הנדרשים לכך - לגננת תפקידים רבים: היא אחראית על התחום הפדגוגי הרואה את צרכי הילד בראש סדר העדיפויות,  היא מנהלת הנדרשת ליכולת ניהול צוות, קבלת החלטות, התווית מדיניות חינוכית, לפתח יכולת קשב והכלה של ילדים והוריהם. מורכבות עבודתה של הגננת מחייבת תגמול הולם וראוי.

  ג.       דאגה לשיפור מעמד הגננת והעצמתה, שיפור שכרה ותנאי עבודתה. ארגון גננות מחנכות מאמין בקשר הישיר המתקיים בין גננת מועצמת, מוערכת ומתוגמלת  כראוי, לבין שיפור איכות החינוך בגיל הרך. לכן שם לו הארגון מטרה לממש את חזונו, ולפעול לשיפור המצב הקיים.

   המטרות לטווח הקצר:

  א. מתן מענה מיידי לצרכי גננות, תוך יצוג הולם ואיכותי בשעת הצורך.

  ב. ארגון גננות מחנכות לא יאפשר לחבריו עבודה עם הורים בעת שביתת הסייעות.

  ג. הארגון פועל וימשיך לפעול עד למציאת פתרון הולם בנושא האחריות למחליפה לגננת בעת היעדרה מהעבודה.

  ד. הארגון ימשיך לפעול להתאמת הרפורמה לצרכיו הבסיסיים של הילד הרך, הזנה נאותה במועד, מנוחה ושמירה על כבוד הילד וזכויותיו

   

 • מהו התוקף המשפטי של הארגון? פתח או סגור

  'ארגון גננות מחנכות' (ע"ר 580553576) הינה עמותה חוקית הרשומה כדין ברשם העמותות כאיגוד מקצועי לגננות בישראל, הארגון קיבלת תוקף לחוקיותו ע"י השופטת קרן כהן בבית הדין לעניני עבודה בחודש פברואר 2016.

 • מהו הסכם קיבוצי? פתח או סגור

  הסכם קיבוצי הוא הסכם שנערך בין ארגון עובדים לבין המעביד. ההסכם הוא הליך שנועד להסדיר את מערכת היחסים בין המעבידים והעובדים, באופן שלא יקפח את זכויות העובד, בהסכמה מרבית וללא סכסוכי עבודה.

 • האם ניתן לבטל הסכם קיבוצי? פתח או סגור

  לא ניתן לבטל הסכם קיבוצי. תוקף ההסכם 'אופק חדש' עד 1.9.2013. בתום תוקפו, הוא הוארך ע"י יוסף וסרמן לשנתיים נוספות.

  אנו מקוות להיות בקרוב ארגון יציג ולגבש הסכם קיבוצי חדש המותאם לגננת ולגן הילדים.

 • מהו ארגון יציג? פתח או סגור

  מעמדו היציג של הארגון נקבע בחוק, כארגון עובדים שמספר החברים בו (השייכים ליחידת המיקוח) הוא הגדול ביותר.

 • האם ניתן להיות חברה בשני ארגונים? פתח או סגור

  ההצטרפות לאיגוד מקצועי הינה על בסיס וולונטרי, כל עובד רשאי לבחור את הארגון אליו הוא רוצה להשתייך, ללא חשש. ע"פ תקנון העמותה לא ניתן להיות חברה בשני ארגונים.

 • האם במעבר לארגון גננות מחנכות עדיין נהיה מחויבות ל'אופק חדש'? פתח או סגור

  כן, משנחתם ההסכם הקיבוצי בידי הצדדים, הוא נרשם כחוק, והופך להיות בעל תוקף המחייב את המעבידים החתומים עליו (משרד החינוך) ואת כל העובדים של אותם מעבידים, גם אם אינם חברים בארגון העובדים.

 • מהן הזכויות המוענקות לחברות הארגון? פתח או סגור

  ייעוץ וייצוג משפטי - חברות הארגון יזכו לייעוץ והגנה משפטית ע"י עו"ד המתמחים בדיני עבודה.

  שירותים ארגוניים : מתן ייעוץ לקראת יציאה לשנת שבתון, טיפול בקרנות ההשתלמות, הכוונה וייעוץ לקראת פרישה לגמלאות, ייעוץ בעניין זכויות הגננת ועוד.

  *רווחה, נופש ופנאי - הזמנת מגוון רחב של פעילויות רווחה, נופש ופנאי, באמצעות כרטיס האשראי "לאומי-קארד" דרך האתר.

   *כרטיס אשראי "לאומי-קארד" - כרטיס האשראי שמלווה את חברות הארגון. • הכרטיס ניתן ללא עלויות (פטור מלא מעמלת דמי כרטיס) • ההצטרפות כוללת מתנה – GIFT-CARD בשווי 100 ש"ח • הכרטיס מקנה הנחות קבועות בתחנות סונול ובמגוון בתי עסק • מקנה הנחה נוספת של 5% בהזמנת פעילויות תרבות, נופש ופנאי  באתר  • הזמנת הכרטיס תתבצע באתר לאחר ההצטרפות לארגון. הכרטיס מגיע אליך ע"י שליח עד הבית.

   הערה: הכרטיס יחליף את כרטיס האשראי 'אשמורת' (כרטיס האשראי אשמורת ימשיך לשמש אותך עד לפקיעת תוקפו- כל העסקאות העתידיות שנעשו באמצעותו  תקפות). להזמנת כרטיס לחצי כאן

  כרטיס החבר "שי לגננת" - כרטיס מגנטי אישי, המעיד על חברות ב'ארגון גננות מחנכות' וישמש אותך בבחירות לארגון הגננות. את הכרטיס ניתן להטעין במהלך כל השנה עד 1000 ₪ באמצעות כרטיס 'לאומי-קארד' ולקבל 15% הנחה ולקראת חג הפסח וראש השנה- בהנחה מוגדלת.

  *כרטיס הטבות - ניתן להטענה במהלך כל השנה עד 1000 ₪ באמצעות כרטיס 'לאומי-קארד' בהנחה 15% הנחה , והנחות מוגדלת בראש השנה ובפסח.

  *עמותה פדגוגית – זכאות להצטרף ל"עמותה הפדגוגית" למועסקי משרד החינוך.  ההצטרפות לעמותה אינה כרוכה בתשלום. ומעניקה לך הטבות מטעם המעביד.

   *יומן הגננת- סוף סוף, יומן המיוחד לנו. לא יומן המורה.

  ביטוח בריאות - תוכנית ביטוח הבריאות תעניק לכם ולבני משפחותיכם כיסוי ביטוחי ורפואי טוב יותר, בתנאים משופרים ובעלות נמוכה באופן משמעותי מביטוחים דומים הנרכשים באופן פרטי. מכיוון שחלק מחברות הארגון היו מבוטחות בביטוח בריאות קבוצתי בהסתדרות המורים, ושוקלות אם לשנות את הביטוח הקיים עבורן, להלן הסבר קצר בדבר האפשרויות העומדות לפניכן: ביטוח הבריאות הקבוצתי מציע שני מסלולים: 1. מסלול ניתוחים "משלים למשלים": זהו מסלול ביטוח הדומה לביטוח הבריאות שבהסתדרות המורים. אלא שבעוד ביטוח הבריאות שבהסתדרות המורים כולל את שיטת "המשלים למשלים" (הנחשבת לפחות טובה למבוטח) ביחס לכל פרקי הביטוח, מסלול זה כולל את שיטת "המשלים למשלים" רק לגבי פרק הניתוחים, וזהו יתרונו בהשוואה לביטוח הנהוג בהסתדרות המורים. בהתאם למסלול זה, בפרק ג-2 בפוליסה - ניתוחים פרטים בישראל ובחו"ל - חברת הביטוח תישא בהוצאות הניתוח, רק מעבר לזכאות המבוטח "בביטוח המשלים" ולכן המבוטח חייב להיות עמית בתוכנית הביטוח המשלים [שב"ן] המורחבת הקיימת בקופת- החולים שבה הוא חבר. במסלול זה המבוטח אינו זכאי לפיצוי כספי מחברת הביטוח בגין ביצוע ניתוח שיבוצע במסגרת קופת החולים, לעומת מבוטח במסלול המפורט בסעיף 2. 2. מסלול ניתוחים "משקל ראשון": זהו מסלול הביטוח השכיח והמומלץ על אף שהוא מעט יקר יותר מהמסלול המוצע בסעיף הקודם, מכיוון שהוא מאפשר את קבלת כל שירותי הרפואה ללא קשר לחברות בקופות החולים ו/או בתוכניות "הביטוח המשלים" (השב"ן) בה אתן ו/או בני משפחתכן חברים. בהתאם למסלול זה, בפרק ג-1 בפוליסה- ניתוחים פרטים בישראל ובחו"ל - חברת הביטוח תישא בהוצאות הניתוח במלואן, ללא תלות ב"ביטוח המשלים" של המבוטח (ללא תלות אם המבוטח עמית בתוכנית הביטוח המשלים של קופות החולים או לא). הצטרפות לביטוח: חברות הארגון יהיו זכאיות למלא הצהרת בריאות ולהעבירה לבדיקת הפניקס – חברה לביטוח בע"מ. לאחר קבלת תשובה מהפניקס, יחליטו חברות הארגון אם לבטל את הביטוח האחר הקיים עבורן, וזאת רק לאחר שקבלתן לביטוח החדש הובטחה . (לחילופין, תוכלנה להישאר בביטוח 'מקדם בריאות' בתוספת תשלום שבין 15%-25% למחיר כיום) חברת הארגון שתתקבל לביטוח ותמציא אישור כי הייתה מבוטחת בביטוח הבריאות הקבוצתי של הסתדרות המורים, תועבר לביטוח הבריאות של הארגון, ברצף ביטוחי, בעלות כמעט זהה לעלות הביטוח שהיה בהסתדרות המורים וללא תקופת אכשרה. בפירוט הפוליסה ניתן לצפות באתר: www.gananot.org.il

 • קרנות ההשתלמות פתח או סגור

  ההצטרפות לקרן השתלמות היא זכות ביחסים שבין עובד לבין מעבידו. אין לזכות זו קשר ישיר לארגון העובדים שבו העובד חבר. (גם לעובדים שאינם חברים בארגון עובדים – יש קרן השתלמות, ככל שהסכימו על כך עם מעבידם). קרנות ההשתלמות, של כלל עובדי ההוראה, מנוהלות כיום בבנק הבינלאומי. במעבר לארגון הגננות לא תיפגענה זכויותייך ותקבלי ייעוץ והכוונה בעת הצורך.

 • מהו "ביטוח הדדי" ומה יחליף אותו? פתח או סגור

  הביטוח נקרא כיום "ביטוח חיים ונכות" הניתן באמצעות חברת הפניקס. הביטוח בתוקף עד ל- 31.12.2012. בתום תקופת הביטוח, תוכלנה חברות הארגון להצטרף לביטוח קבוצתי דומה בחברת הפניקס.

 • בעת שביתה של ההסתדרות, האם גם חברות ארגון גננות מחנכות ישבתו? פתח או סגור

  לא בהכרח. לכשהסוגיה תעלה היא תיבחן ותידון במוסדות הארגון בהם תתקבל ההחלטה ותימסר לחברות הארגון. כארגון עובדים לגיטימי ועצמאי, יכול הארגון באמצעות מוסדותיו להפעיל אמצעים אירגוניים בנושאים אותם הוא מבקש לקדם בהתאם למטרותיו כגון: הכרזת סכסוך עבודה, עיצומים והשבתה.

 • מהן ההקצאות הניתנות לארגון עובדים מהמעביד? פתח או סגור

  משרד החינוך מעביר לארגוני המורים ('הסתדרות המורים היסודיים' 'ארגון המורים העל-יסודי') תקציבים עבור: השי השנתי, דמי עמית- לפעילויות תרבות ורווחה, מלגות ללימודים, יומן המורה ועוד. בשלב זה, אנו פועלות להקמת "עמותת גננות" שתעניק את מכלול ההטבות הניתנות כיום בארגוני המורים. עד להקמת העמותה תקבלנה חברות הארגון את ההטבות דרך צינורות 'ארגון המורים העל-יסודי'. כמו כן, אנו פועלות להקמת "קרן לקידום מקצועי" ייחודית לגננות שבעתיד תעניק הלוואות ומענקים ללימודים.

 • מדוע כדאי להצטרף לארגון? פתח או סגור

  ארגון גננות מחנכות, כשמו כן הוא, נועד לייצג נאמנה את קידום מעמדה ותנאי העסקתה של הגננת בישראל. בנוסף, שם לו הארגון למטרה את הדאגה לשיפור איכות החינוך בגיל הרך. אנו מאמינות ששתי המטרות כרוכות האחת בשנייה- גננת מוערכת ומתוגמלת כראוי תשמש מודל חיקוי עבור הילד בגיל הרך. הארגון הוקם על-ידי גננות ולמענן, הוא מורכב מ- 100% גננות ויפעל לחיזוק והעצמת הגננת, להכרה בייחודיות ומורכבות תפקידיה ולהכרה במגזר הגננות כיחידת מיקוח נפרדת בעלת צרכים ייחודיים. ככזה, יפעל לפתרון הבעיות הקיימות כיום. הארגון יפעל תוך שקיפות מלאה כמתחייב ע"פ החוק, והחלטותיו לא תהיינה תלויות במגזר אחר ובשיקולים שלא מענייננו. אם גם לך גננת יקרה חשוב ייצוג הולם ואמיתי הצטרפי אלינו, הארגון הוא ביתך החדש!

 • מי יכולה להצטרף לארגון? פתח או סגור

  לארגון יכולה להצטרף כל גננת מוסמכת, בעלת תעודת הוראה, שכירה ושעובדת בפועל. גננות בגנים פרטיים ובגני הרשמי שאינו מוכר, המועסקות כשכירות תוכלנה להצטרף לארגון וליהנות מייעוץ והכוונה משפטית ומכלל ההטבות המוענקות לחברות הארגון, למעט ההטבות המוענקות ממשרד החינוך. בנוסף, יפעל הארגון לשמירת זכויותיהן ולהחלת ההסכמים הקיבוציים עליהן.

 • מהו גובה דמי החבר בארגון גננות מחנכות? פתח או סגור

  בהתאם להחלטת מוסדות הארגון, גובה דמי החבר עומד על 50 ₪ לחודש לגננת העובדת בחצי מישרה ומעלה.

 • כיצד מצטרפים לארגון גננות מחנכות? פתח או סגור

  לוחצים על הקישור. וממלאים את טופס ההצטרפות. לאחר שליחת הטופס המקוון יתקבל אישור במייל. אנו ניצור עימך קשר טלפוני תוך חמישה ימים כדי לקחת פרטי אשראי.

 • האם ניתן לקבל ייעוץ פסיכולוגי אישי מסובסד? פתח או סגור

  כן.הסיוע ניתן תוך שמירה על סודיות מוחלטת:

  * יעוץ וטיפול אישי, זוגי ומשפחתי
  *
  עזרה בהתמודדות עם מתח וחרדות

  *
  סיוע במצבי שחיקה ומשבר

  מוקד שירות ארצי בטלפון: 03-9502343